Ćaskanje uz Kaficu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Šta radiš sutra

Ići dole

Šta radiš sutra Empty Šta radiš sutra

Počalji od vrabac Ned Jan 23 2011, 17:12

Šta radiš sutra 20ig9s0



Ponoć je prošla a nas nekoliko drugara, na ulici pored prodavnice, maštamo kako da kidnemo preko grane. Priči nikad kraja a onda dođe vreme kada moram kući na počinak i umesto o lepim ženama počinjem da razmišljam kako da se uvučem u sobu a da me otac ne čuje i probudi pola ulice. Približavam se kapiji sa Cveletom a on me upita: “Šta radiš sutra”.Začuđeno ga pogledam jer znam da zna odgovor? Isto što i juče a to znači ništa. Dobro,reče Cvele,doći ću sutra u devet po tebe. Ne pitam ništa. Nekako se uvukoh u krevet,otac mi samo kašljanjem dade do znanja da me je čuo...dobro je, ovog puta se komšiluk neće probuditi...

Čini mi se da sam tek zaspao a već čujem lupanje na prozoru. Prepoznajem Cveletov glas,zove me da ustanem.Lenjo otvaram oči a on me moli da požurim i da ne zaboravim da ponesem ličnu kartu. Šta će mi lična karta?.... ćuti molim te i požuri. Izlazimo napolje a dole ispred kapije stoji njegova devojka. On kao da se izvinjava, kaže: "danas se ženim,da mi budeš kum”. Zbunjen sam, ženi se a ja kum?...zar se to ne pita? Ćutim. Valjda se najbolji drug ne pita, to mu dođe normalno.Ćutke stižemo do Opštine. Ulazimo u svečanu salu a onda moj budući kum shvati da mu nije došao drugi svedok. Šta sada? Druže,obraća se prisutnom čoveku, hoćeš da mi budeš svedok na venčanju? Hoću, kumstvo se ne odbija. Svadba sa četvoro ljudi. Moji kumovi rekoše sudbonosno da...u obližnjoj kafanici popismo piće za srećan početak...

Od tada je prošlo nekoliko dana a ja nisam video kuma. Pri slučajnom susretu na ulici njegova majka mi kaže poručio ti Cvele da je našao poso na Zlatiboru i odselio se. Nikada se više nisam sreli. Baš čudno kumstvo?

xxx


Nekada su naši stari s' poštovanjem gledali na kumstvo. Prenosilo se ono sa kolena na koleno a u kuma se gledalo kao u Boga. Prvo za kuma pa za sve ostale...istina bilo je i onih ružnih u narodu zapamćenih kumstava po odsecanju glave.......

Koliko su sada kumstva jaka? Mislim da je najviše onih koji se poštuju, posećuju, savetuju, ispomažu ali znam i slučajeve kada se kum oženio sa kumom a i one koji su krstili sopstvenu decu. Jel to svetogrđe...jeste ali i na mnogo što šta više ne gledamo kao na svetinju pa što bi kumstvo bilo izuzetak. Sa kim se danas najlakše posvađamo,sa kumom, ko vam duguje novac, kum brate, ko vam nije otvorio vrata kada ste došli u posetu...

Ne kažem ja da je ovo pravilo,taman posla, ovo su samo neki retki slučajevi za koje znam. Šta mi je pa sam zapenio i ja imam kuma?
vrabac
vrabac
Cafe Latte
Cafe Latte

Broj poruka : 8822
Datum upisa : 20.01.2009

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh


 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu